Impreuna, la bloc
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Functionarea unei Asociatii de locatari in 5 pasi

In jos

Functionarea unei Asociatii de locatari in 5 pasi Empty Functionarea unei Asociatii de locatari in 5 pasi

Mesaj Scris de Admin Mar Ian 01, 2019 10:46 pm

O Asociatie de locatari ar trebui sa functioneze astfel:
1 - oamenii sa isi cunoasca drepturile si obligatiile;
2 - sa isi aleaga reprezentantii (presedinte si comitet executiv);
3 - sa ii sustina;
4 - sa ii respecte si sa fie respectati;
5 - reprezentantii Asociatiei angajeaza Cenzorul si Administratorul.

Cum vad ca functionam noi acum?
1 - majoritatea oamenilor fug de raspundere;
2 - potentialii reprezentanti prefera sa nu se implice caci s-ar lupta cu peste 200 oameni, in loc sa lucreze cu si pentru ei;
3 - oamenii au venit cu plangeri, dar nu si cu potentiale solutii, si doar cand "s-a umplut sacul", la adunarea generala (1 data pe an), lucru ce a dus la ...
4 - ... demisia presedintelui asociatiei (noiembrie 2018);
5 - nu avem reprezentanti ai Asociatiei; supravietuim, nu functionam ca asociatie. "Angajatii" mentin asociatia pe linia de plutire, caci angajatorii (noi) au plecat; sau n-au fost mai nicicand prezenti.

Repet, e cum vad eu lucrurile; completati cu idei, pareri, sugestii.

Din pacate, majoritatea dintre noi alege sa se comporte in felul "tot ce-i al nostru e al nimanui, asa ca nu-mi pasa", in loc de "pot sa fac si eu ceva, cat de putin, pentru mine si pentru cei cu care convietuiesc!".

Am vazut implicare inclusiv din partea chiriasilor (caci si ei locuiesc aici, chiar daca nu detin proprietatea), asa ca se poate daca se vrea!

Mesaj pentru cei care doresc sa se implice:
- daca si voi considerati ca 1 ora sau 2 pe luna din timpul vostru face mult mai mult decat nimic (matematica simpla: 1>0), atunci haideti sa o facem!
Scrieti-mi raspunzand la acest subiect ori ca mesaj privat.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 22
Data de înscriere : 10/12/2018
Localizare : Sibiu

https://maslinului.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum