Impreuna, la bloc
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

"Dar eu ma implic..."

In jos

"Dar eu ma implic..." Empty "Dar eu ma implic..."

Mesaj Scris de Admin Joi Ian 03, 2019 9:24 am

"Dar eu ma implic..." am putea spune cand cineva vorbeste despre implicare: https://maslinului.forumgratuit.ro/t5-implicarea-ta-implicarea-mea

"Imi platesc taxele"
"Salut vecinii"
"Raspund la salutul vecinilor"

Iata mai jos alte cateva exemple de implicare:
1 - matur/dau cu mopul pe casa scarii (macar in fata usii mele); da, exista firma de curatenie, insa aceasta vine de 1-2 ori pe saptamana, iar saptamana are 7 zile, nu 2 Wink
2 - parchez (doar) pe locul meu de parcare;
3 - cand vreau sa parchez pe locul altcuiva, vorbesc inainte cu persoana respectiva;
Nota pentru punctele 2 si 3: fiecare apartament are alocat un loc de parcare, ales sau primit in faza de constructie a blocului. Daca fiecare afla/stie care este locul sau de parcare, apoi il respecta, vor fi evitate discutii. Ordinea si disciplina proprie duc la evitarea haosului si certurilor.
4 - vorbesc respectuos;
5 - intr-o conversatie ascult ca sa inteleg, nu ca sa vin cu un raspuns sau cu o scuza;
6 - pastrez curatenia;
7 - realizez ca nu-mi cade mana atunci cand ridic o hartie de pe jos (in drum spre tomberoanele de gunoi, de ex.), chiar daca nu e a mea (ex.: poate a adus-o vantul);
8 - ma gandesc si la ceilalti (de ex., pastrez orele de liniste);
9 - atrag atentia cuiva care lasa mizerie in urma sa, cu blandete, dar ferm!
10 - fac curat in subsol ori pe alei;
11 - dau zapada;
12 - tund iarba;
13 - reciclez, iar atunci cand duc gunoiul si lucrurile reciclate pe categorii, respect containerele (de ex., nu las cutia de carton langa recipientul de carton/hartii, ci o fac mica si o introduc in recipient);
14 - intretin lucrurile;
15 - semnalez cand vad o problema;
16 - pun accent pe solutie, nu pe problema;
17 - ma gandesc si vin cu idei.

Tu ce exemple de implicare ti-ai propus sa urmezi? Sau ce alte exemple de implicare ne poti oferi?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 22
Data de înscriere : 10/12/2018
Localizare : Sibiu

https://maslinului.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum